Jakie rybki najlepiej wybrać do akwarium?

Jakie rybki najlepiej wybrać do akwarium?

Jesteś początkującym akwarystą, a może chcesz założyć małą hodowlę ozdobnych rybek? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Od tego ile miejsca chcesz przeznaczyć na akwarium i jak zaawansowanie je wyposażyć. Dziś napiszemy trochę o akwarystyce dla początkujących – czyli o rybkach, które nie wymagają specjalistycznych warunków do rozwoju.

Powszechnie przyjęło się, że najłatwiej hoduje się gupiki lub neonki, ponieważ są niewymagające i szybko się rozmnażają. Ale – tutaj może być problem, bo jeśli mamy małe akwarium, bardzo szybko może nas przerosnąć liczba nowych rybek. Poza tym trzeba wiedzieć, że w każde akwarium musi „dojrzeć”, tzn. unormować cykl azotowy. Nowe akwaria są niebezpieczne i szkodliwe dla rybek, więc najlepszą opcją byłoby pozostawić wyposażone akwarium bez rybek przez pierwsze dwa do trzech tygodni, żeby osiągnęło względną równowagę środowiska wodnego przed wprowadzeniem się nowych lokatorów. Dlatego zanim zdecydujesz się na rybki, poczytaj, jak bardzo są wytrzymałe i w jakim środowisku czują się najlepiej.

Jakie rybki są najlepsze dla początkujących?

Po pierwsze wytrzymałe, po drugie odporne na stres. Nie kupuj też więcej niż kilka sztuk w maksymalnie trzech różnych gatunkach. Zwróć też uwagę czy wybrany gatunek to gatunek stadny czy raczej samotniczy. Zasięgnij też informacji o żywieniu – wbrew pozorom karmienie rybek nie polega tylko na wsypywaniu im dowolnej ilości karmy kilka razy dziennie.

Na przykład brzanka sumatrzańska, niewielka, bo do 6 cm długości, jest bardzo spokojna, towarzyska i energiczna, należy do gatunków stadnych. Lubi optymalne temperatury (do 26 stopni Celsjusza), dlatego powinieneś zaopatrzyć się w regulator temperatury. Nie powinno się jej hodować z rybkami o delikatnych płetwach. Albo inna rybka, danio pręgowany, niewielka ławicowa rybka najlepiej czująca się w wodzie o odczynie obojętnym i temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Mówi się o tym gatunku, że jest wdzięczny i pełen temperamentu, a jednocześnie o bardzo łagodnym usposobieniu. Nie są też wybredne jeśli chodzi o żywienie, ale za to lubią dużo roślin w akwarium. Bardzo przyjacielskie w stosunku do innych rybek. Zwróć również uwagę na kardynałka chińskiego, rybkę osiągającą do 4 cm długości, też ławicową, dobrze czującą się w większej grupie. Jedzą suchy pokarm, który można uzupełniać pokarmem żywym lub mrożonym, temperatura idealna sięga 22 stopni Celsjusza. Spokojnie można połączyć kardynałka z daniem pręgowanym, bo te dwa gatunki bardzo się lubią.

Na naszej stronie znajdziesz porady i ciekawostki dotyczące psów oraz kotów. Znajdziesz również artykuły o innych domowych zwierzętach. Zapraszamy!

ul. Piękna 15 Warszawa

802 541 655

kontakt@jrt-zledulandu.pl