Urządzamy akwarium krok po kroku, część 1

Urządzamy akwarium krok po kroku, część 1

Jesteś pod wrażeniem ogromnych akwariów z różnokolorowymi rybkami i bujną roślinnością? Czy wiesz, że poza ozdabianiem przestrzeni, akwarium pełni również funkcję relaksacyjną? W wielu firmach, gdzie pracownicy długie godziny muszą spędzać przed komputerem w pomieszczeniach stoją piękna akwaria, właśnie po to, by można było zwrócić w ich stronę zmęczony wzrok i przez chwilę nacieszyć się kolorami i życiem panującym w środku. Postanowiłeś założyć własne akwarium? Świetnie! Jednak jest kilka podstawowych informacji, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz wszystkie rybki dostępne w sklepie zoologicznym. Wiedz, że niektóre z nich się nie polubią – a to dopiero początek rzeczy, które po prostu powinieneś wiedzieć.

Część pierwsza

Najpierw powinieneś dokonać wstępnego wyboru interesujących Cię gatunków. Pamiętaj, że na początek zaczniesz od tych najprostszych w hodowli. Co musisz wiedzieć o rybkach? Przede wszystkim ich wytrzymałość na warunki panujące w akwarium, w jakiej temperaturze czują się najlepiej, czy są gatunkiem stadnym (pływającym w ławicach) czy może raczej wolą samotność, jakimi cechami charakteru się wyróżniają (np. czy są przyjazne w stosunku do innych, spokojne, temperamentne, a może agresywne i skłonne do bójki?), z jakimi gatunkami żyją w zgodzie, z jakimi się lubią, a jakich w ogóle nie tolerują. Zwróć też uwagę, czy wybranych gatunek jest słodkowodny czy słonowodny oraz czy potrzebuje stałego oświetlenia.

Wbrew powszechnej opinii o gupikach i neonkach, jako o najlepszych gatunkach rybek dla początkujących swą przygodę z akwarystyką – to nie jest najlepszy pomysł. Pomimo łatwości hodowli (nie są wybredne, jeśli chodzi o warunki życia jak i o sposób żywienia) i szybkości, z jaką się rozmnażają, możesz mieć problem z zapanowaniem nad ilością nowych lokatorów w akwarium. Zacznij od małej ilości rybek z każdego gatunku (od 4-6), mając na uwadze, żeby na początku nie pomieszać więcej niż 3 gatunków na raz. Dodatkowo możesz dołożyć kilka sumików lub glonojadów, czyli naturalnych sprzątaczy dna, których dieta składa się głównie z odchodów i powstających glonów. Jakie gatunki się lubią? Przykładowo kardynałki chińskie z daniem pręgowanym. Niewymagające i sympatyczne rybki, na pewno od razu je polubisz!

Rybki wybrane? Pora na akwarium. Zastanów się, ile miejsca możesz na nie przeznaczyć. Najlepszą opcją jest akwarium 60-80 litrowe, w którym będziemy mogli zasadzić więcej roślin (a rośliny wodne regulują nam ilość i jakość tlenu w środku).

Zapraszamy do części drugiej naszego artykułu!

Na naszej stronie znajdziesz porady i ciekawostki dotyczące psów oraz kotów. Znajdziesz również artykuły o innych domowych zwierzętach. Zapraszamy!

ul. Piękna 15 Warszawa

802 541 655

kontakt@jrt-zledulandu.pl