Urządzamy akwarium krok po kroku, część 1

Urządzamy akwarium krok po kroku, część 1

Jesteś pod wrażeniem ogromnych akwariów z różnokolorowymi rybkami i bujną roślinnością? Czy wiesz, że poza ozdabianiem przestrzeni, akwarium pełni również funkcję relaksacyjną? W wielu firmach, gdzie pracownicy długie godziny muszą spędzać przed komputerem w pomieszczeniach stoją piękna akwaria, właśnie po to, by można było zwrócić w ich stronę zmęczony wzrok i przez chwilę nacieszyć się kolorami i życiem panującym w środku. Postanowiłeś założyć własne akwarium? Świetnie! Jednak jest kilka podstawowych informacji, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz wszystkie rybki dostępne w sklepie zoologicznym. Wiedz, że niektóre z nich się nie polubią – a to dopiero początek rzeczy, które po prostu powinieneś wiedzieć.

Część pierwsza

Najpierw powinieneś dokonać wstępnego wyboru interesujących Cię gatunków. Pamiętaj, że na początek zaczniesz od tych najprostszych w hodowli. Co musisz wiedzieć o rybkach? Przede wszystkim ich wytrzymałość na warunki panujące w akwarium, w jakiej temperaturze czują się najlepiej, czy są gatunkiem stadnym (pływającym w ławicach) czy może raczej wolą samotność, jakimi cechami charakteru się wyróżniają (np. czy są przyjazne w stosunku do innych, spokojne, temperamentne, a może agresywne i skłonne do bójki?), z jakimi gatunkami żyją w zgodzie, z jakimi się lubią, a jakich w ogóle nie tolerują. Zwróć też uwagę, czy wybranych gatunek jest słodkowodny czy słonowodny oraz czy potrzebuje stałego oświetlenia.

Wbrew powszechnej opinii o gupikach i neonkach, jako o najlepszych gatunkach rybek dla początkujących swą przygodę z akwarystyką – to nie jest najlepszy pomysł. Pomimo łatwości hodowli (nie są wybredne, jeśli chodzi o warunki życia jak i o sposób żywienia) i szybkości, z jaką się rozmnażają, możesz mieć problem z zapanowaniem nad ilością nowych lokatorów w akwarium. Zacznij od małej ilości rybek z każdego gatunku (od 4-6), mając na uwadze, żeby na początku nie pomieszać więcej niż 3 gatunków na raz. Dodatkowo możesz dołożyć kilka sumików lub glonojadów, czyli naturalnych sprzątaczy dna, których dieta składa się głównie z odchodów i powstających glonów. Jakie gatunki się lubią? Przykładowo kardynałki chińskie z daniem pręgowanym. Niewymagające i sympatyczne rybki, na pewno od razu je polubisz!

Rybki wybrane? Pora na akwarium. Zastanów się, ile miejsca możesz na nie przeznaczyć. Najlepszą opcją jest akwarium 60-80 litrowe, w którym będziemy mogli zasadzić więcej roślin (a rośliny wodne regulują nam ilość i jakość tlenu w środku).

Zapraszamy do części drugiej naszego artykułu!

Ambroży fusion

opis autora

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa

ul. Mobilna 5, 25-415 Kraków

888 888 888

kontakt@mojastrona.pl