Jakie małe zwierzę wybrać dla kilkulatka?

Jakie małe zwierzę wybrać dla kilkulatka?

Jeśli sam wychowałeś się ze zwierzętami, na pewno wiesz, jak ogromy wpływ mają one dla rozwoju dziecka. Na pewno co jakiś czas Twoje dziecko błaga Cię o zwierzaka – czas spełnić jego marzenia, ponieważ zwierzęta w domu to są nieocenionym elementem wychowania. Poczynając od samej nauki odpowiedzialności za żywe stworzenie – Twoje dziecko nauczy się przy pupilu systematyczności, opiekuńczości, cierpliwości, wytrwałości. Niejednokrotnie udowodniono przecież, że zwierzęta mają świetny wpływ na dzieci – relaksują, uspokajają, uczą skupiania się, empatii, wyczuwania potrzeb, języka niewerbalnego. Nawet w medycynie istnieje cała dziedzina nauki związana ze zwierzęcą terapią jak dogoterapia (psi terapeuta) czy felinoterapia (koci terapeuta). Nie zastanawiaj się nad tym dłużej.

Jednak twoje warunki mieszkaniowe czy finansowe (bądź jedno i drugie) nie pozwalają na posiadanie psa lub kota. Nic nie szkodzi. Dzieci zazwyczaj pragną puchatych stworzeń, na szczęście udomowiono już wiele różnych mniejszych gatunków. Szczerze odradzamy rybki akwariowe oraz żółwie, ponieważ z tymi zwierzakami nie wchodzi się w głębsze interakcje i szybko mogą się znudzić, pozostaną oczywiście na Twojej głowie. Ptaszki to również nienajlepszy pomysł – pomimo tego, że są piękne, kolorowe i śpiewają, dzieci na pewno zapragną je pogłaskać i przytulać, co może skończyć się dla ptaszka tragicznie.

Jaki mały zwierzak w takim razie będzie odpowiedni dla Twojego kilkuletniego dziecka?

- chomik – mały, ale mięciutki. Klatka dla chomika nie zajmie dużo miejsca w pokoju, opieka nad chomikiem również nie jest zbyt wymagająca. Chomiki syryjskie są bardzo sympatyczne i przyjazne, przywiązują się do ludzi, nie są wybredne w jedzeniu (głównie mieszanki zbóż, warzywa korzenne i twarde owoce oraz rośliny), oswojone można „wyprowadzać” na spacer po pokoju, a nawet na podwórko. Minusy? Jeśli trafi Ci się buntowniczy egzemplarz, może gryźć, poza tym są małe, więc trzeba dziecko ostrzegać, że nie można ich nadmiernie ściskać… poza tym chomiki pozostają w ciągłym ruchu, więc nie posadzi się go w miejscu. Jeśli ucieknie w Twoim domu, możesz się spodziewać pogryzionych przedmiotów. Dlatego też może warto zastanowić się nad większą wersją…

- świnka morska – większe, spokojniejsze, bardzo miłe i przyjazne! Szybko się oswajają, żyją dłużej od chomików (2-3 lata), bo aż do 7 lat! Jedzą praktycznie to samo, co chomiki, ale potrzebują więcej przestrzeni życiowej. Świnki nie gryzą i można je kupić nawet 3 latkowi.

 

Na naszej stronie znajdziesz porady i ciekawostki dotyczące psów oraz kotów. Znajdziesz również artykuły o innych domowych zwierzętach. Zapraszamy!

ul. Piękna 15 Warszawa

802 541 655

kontakt@jrt-zledulandu.pl