Urządzamy akwarium krok po kroku, część 2

Urządzamy akwarium krok po kroku, część 2

Jesteś pod wrażeniem ogromnych akwariów z różnokolorowymi rybkami i bujną roślinnością? Czy wiesz, że poza ozdabianiem przestrzeni, akwarium pełni również funkcję relaksacyjną? W wielu firmach, gdzie pracownicy długie godziny muszą spędzać przed komputerem w pomieszczeniach stoją piękna akwaria, właśnie po to, by można było zwrócić w ich stronę zmęczony wzrok i przez chwilę nacieszyć się kolorami i życiem panującym w środku. Postanowiłeś założyć własne akwarium? Świetnie! Jednak jest kilka podstawowych informacji, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz wszystkie rybki dostępne w sklepie zoologicznym. Wiedz, że niektóre z nich się nie polubią – a to dopiero początek rzeczy, które po prostu powinieneś wiedzieć.

Część druga

Jeśli chodzi o akwarium, pamiętaj, że każde nowe akwarium musi „dojrzeć”, to znaczy unormować swój cykl azotowy. Świeże akwarium jest niebezpieczne i wręcz szkodliwe dla rybek, dlatego najlepszą opcją byłoby przeczekanie od dwóch do trzech tygodni z wpuszczaniem lokatorów do środka, po prostu – odstawić pełne i wyposażone w rośliny akwarium i poczekać aż osiągnie względną równowagę środowiska wodnego. Dopiero wtedy wpuść wybrane rybki do wody.

Kolejną rzeczą o jakiej musisz pamiętać jest wybór roślin akwarystycznych. Idealnie by było, gdyby tych roślin w środku znajdowało się jak najwięcej, ponieważ wtedy będziemy mieć świetnej jakości tlen i środowisko dla rybek. Jak sadzić roślinki? Z brzegów zawsze sadzimy najniższe rośliny, a im głębiej akwarium – tym wyższe. Skomponuj swoją własną wodną dżunglę, pełną kryjówek i zakamarków dla rybek. Jakie gatunki roślin sprawdzają się dobrze? Nadwódki, wgłębki, zwartki, moczarki kanadyjskie czy mech – ale zanim je posadzisz, poczytaj jakie mają wymagania i czy nie są przypadkiem trujące dla gatunków rybek, jakie zamierzasz hodować. Nic Ci nie mówią wymienione nazwy? Najprościej będzie je wyszukać w Internecie lub po prostu pójść do sklepu zoologicznego i zobaczyć osobiście. W akwarium dla ozdoby możesz włożyć korzeń drzewa, np. dębu.

Co jeszcze jest ważne? Na pewno grzałka do wody, odmulacz, odpowiednie filtry i oświetlenie. Pamiętaj, że rybki to nie są zabawki ani dekoracja, tylko żywe stworzenia, którymi trzeba się odpowiednio opiekować, chyba że chcesz zmieniać zawartość akwarium co tydzień. W sklepach zoologicznych możesz kupić naprawdę piękne rzeczy do ozdoby swojego akwarium, skomponować swój mały bajowy podwodny świat – ale pamiętaj, że na pierwszym miejscu zawsze stoi zdrowie i bezpieczeństwo rybek.

 

 

Na naszej stronie znajdziesz porady i ciekawostki dotyczące psów oraz kotów. Znajdziesz również artykuły o innych domowych zwierzętach. Zapraszamy!

ul. Piękna 15 Warszawa

802 541 655

kontakt@jrt-zledulandu.pl