Adopcja kota w kilku krokach

Adopcja kota w kilku krokach

Zaczyna się od chęci posiadania stworzenia. To bardzo odpowiedzialna decyzja, która trwale wpłynie na życie wszystkich domowników. Kot to nie zabawka, a potencjalny członek rodziny, który może chorować, mieć lepsze i gorsze dni, być płochliwy i trudno adaptować się do otoczenia. Ma swój indywidualny charakter i potrzeby, które trzeba poznać. Dlatego zanim zdecydujesz się na posiadanie zwierzaka, przemyśl to kilka razy.

Bardzo ważne jest, żeby wszystkie osoby z Tobą mieszkające zaakceptowały tę decyzję. Pomimo tego, że tak naprawdę wszystko zależy od kota – niektóre z nich są bardzo towarzyskie, inne wolą się izolować i wybierają jedną albo dwie osoby, które akceptują – każdy domownik musi być na „tak”. Bez tego ani rusz. Przedyskutujcie sprawę i potraktujcie to poważnie!

Następnie pora wybrać odpowiedniego kandydata. Sposobów jest kilka, możecie osobiście pojechać do schroniska i obejrzeć kotki lub zrobić do za pośrednictwem Internetu. Poobserwujcie wybranego zwierzaka, spróbujcie nawiązać z nim jakąś nić porozumienia. Zanim wybierzecie kotka, zastanówcie się, czego konkretnie oczekujecie od zwierzaka – masz małe dziecko? Kot powinien być przyjaźnie nastawiony do świata i mieć łagodne usposobienie oraz uległą postawę. Jesteś samotnikiem? Możesz przygarnąć starszego kota, który jest dominujący i zawłaszczający terytorium, bo nie będzie miał z kim konkurować. Później czeka Cię długa rozmowa z pracownikiem schroniska o wybranym kocie, odpowie on na wszystkie pytania i wątpliwości.

Umowa. Pamiętaj, że żeby adoptować kota musisz podpisać umowę adopcyjną. Pracownik schroniska poinformuje Cię o wszystkich zasadach i regulaminie schroniska, zazwyczaj adopcja jest nieodpłatna lub kwotę przekazuje się na zasadzie dobrowolnej darowizny na schronisko. Razem z kotem w pakiecie dostajesz aktualną książeczkę zdrowia, w której dokładnie opisana została cała historia medyczna nowego pupila. W umowie często jest podpunkt dotyczący dalszych losów adopcyjnych – pracownicy przez jakiś czas będą kontrolować, co się dzieje z kotem, albo telefonicznie, albo osobiście. Jeśli coś pójdzie nie tak, przewidziano powtórne oddanie kota do schroniska, jednak wiąże się to już z konsekwencjami dla psychiki zwierzaka…

Co przygotować dla kota w domu? Przede wszystkim spokojne miejsce do spania, jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Przez pierwsze kilka dni zostaw kotka w spokoju, musi on po swojemu obwąchać nowe terytorium i poznać rozkład poszczególnych pomieszczeń. Adoptowany kotek, szczególnie kiedy jest już dorosły, potrzebuje trochę czasu na asymilację.

Ambroży fusion

opis autora

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa

ul. Mobilna 5, 25-415 Kraków

888 888 888

kontakt@mojastrona.pl